10 Pratik Temizlik Tüyosu

Analya Temizlik Şirketleri Olarak Bu Yazımızda Sizlerle Hayatınızı kolaylaştıracak 10 pratik Temizlik Tüyosu Paylaşacağız

1 – Alkol
Yazı tahtası veya buna benzer alanlarda çıkmayan tebeşirve ya boardmarker lekelerine son veriyoruz. Evde kolayca erişebileceğimiz geceden kalma bir viski veya voda ile lekelere kesin çözüm. Öncelikle alkol bir pamuk vey peçeteye  yeterli miktarda damlatılır. Tebşir veya boardmarker lekesini çıkartmak istediğimizyazı tahtası yüzeyine ovularak uygulanır. Böyle tahtada yeretmiş lekeler hemen aybolur.

2- Çıkmayan Etiketler için Sıvı Yağ
Hepimiz mağazalardan yeni tabak veya bardaklar alıyoruz. Bu ürünleri satınaldıktan sonra eve getirdiğimizde yıkamadan önce etiketlerini ççıkartmamız gerekir. Ancak ne akda ruğraşırsak uğraşalım tabağın veya bardağın altında etiket kalır. Etiketleri çıkartmadan önce etiketin bulunduğu yüzeyeEvimizde bulunan Sıvı yağ veya Zeytin yağından biraz damlatıyoruz. Yaklaşık 3-4 dakika dar bekledikten sonra  zorlu etiketlerin kolaycaçıktığını göreceksiniz.

3- Boya Lekeleri İçin El Kremi
Özellikle sprey ile Boya işi yaptıktan sonra ellerimizden bu lekeleri çıkartmak büyük derttir.  Ancak  boya yapmadan önce Önce  ellerimize bolca El Kremi  sürüyoruz. Boya yapma işlemi bittikten sonra Ellerimizi çıkadığımızda El kremi sayesinde boya lekelerinin ellerimizden kolayca çıktığınıgöreceksiniz. 

4- Halıya damlayan mumu ütü ile çıkartmak
Halıya damlamış bir mumlekesi belkide hepimizin çaresiz kaldığı bir sorundur. Ancak şimdi sizlere hayatınızı kurtaracak bir tüyo vereceğiz. Halıya damlayan mumlekesini çıkartmak için öncelikle bir ütüye ihtiyacınız var. Halının üzerindeki Mum lekesinin üzerine ince bir bez koyun ve üzerinden sıcak haldeki ütüyle geçöeye başlayın. Yaklaşık 3 dakikalık işlemden sonra  eriyen mumu ıslak bir bezle kolayca halınızdan çıkarabileceksiniz.

5- Kararmış Kettle ve Çaydanlık Ağartma
Yine evde en sık karşılaşılan sorunlardan birisi kararmış çaydanlık ve kettle ikilisi. Hepimizin başına gelecek bu durumun çözümü ise aslında çok kolay. Öncelikle Çaydanlık veya kettelımıza yeterli miktarda su koyulur. İçerisine biraz limon ile birlikte yeteri kadar tuz eklenir ve kaynatılır. Yaklaşık 10 dakika kaynatıldıktan sonra  çaydanlığınızı, kettle ınızı yıkadınızda eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

10 Pratik Temizlik Tüyosu 2. Bölüm

6-Tavaya yapışmış zorlu lekelerin çözümü
Bu gibi lekeler için bir dilim limona tuz dökülür ve tavanın yüzeyi  limon ve tuz ile ovalanır. Ovalama işlemi yapılırken şayet tavamızın yüzeyi teflon ise çok bastırmamaya dikkat edin. Bunu ovalamayı yaklaşık 5 dakika kadaryaparsanız mükemmel sonuç alacaksınız.

7- Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır.
Tıkanmış mutfak  lavaboları başımızagelebilecek en can sıkıcı durumlardan bir tanesidir. Elimiz ayağımıza dolaşır ne yapacağımızı bilemeyiz. Şimdı sıkı durun. Aslında şimdi sizinle paylaşacağımız bilgiyle lavabo açmak çok çok kolay. Tıkanmış lavaboyu  açmak için lavaboya toz soda dökülür ve üzerine limon suyu sıkılır. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra lavabonuzun bir şelale edasıyla ilk günkü gibi olduğunu göreceksiniz. 

8- Kararan Tava Tencere Altlarını Ağartmak 
Yoğun ateşe maruz kaldığı için Sanki eskimiş gibi görünen tava ve tenceleriniz için size muhteşem bir çözümümüz var. Kararan çelik tava veya tencere altlarını parlatmak çok kolay. Bunun için kararan bölgeye önce tuz dökülür ve üzerine sirke damlatılarak 5 dakika ovulur. Ovma işlemi bittikten sonra suyla yıkadığınızda tava vetencelere altlarınızın ağardığını göreceksiniz.

9 – Çatal ve Kaşıklarınızı 5 dakikada Yenileyin
Rengi değişmiş veya solmuş çatal ve kaşıklar hepimizin büyük derdir. Ama şimdi size güzel bir tüyo verelim. Çatal veya Kaşıklarınızın eski rengine kavuşması için 1 tencere içerisine su koyun. Bu suyun içerisine top şeklinde buruşturarak biraz aleminyum folyo koyun. Sonrasında suya toz soda ekleyin. Su biraz daha kaynatıldıktan sonra rengi değişmiş çatal veya kaşıklarımızı bu  suya bırakın. Kısa bir süre sonra Sanki ilk günkü gibi  eski rengine kavutuğunu göreceksiniz.

10- Mutfak Robotunuzu 30 saniyede  Kolay Temizlemenin Yolu
Mutfak Robotunu çalıştırdınız ve kullandınız. Sıra geldi o büyük temizlik derdine. Acaba makineye mi atsam ya da elde mi yıkasam diye düşünüyorsunuz. Bunarın hiç birine gerek yok. Çözüm Çok koaly. Kirli olan mikser veya mutfak robotunuzun İçerisine  önce yarıya kadar su  oldurun. Sonrasında içerisinde bir kaçdamla kadar bulaşık detarjanı damlatın. Arından robotunuzu 1 dakika dar çalıştırın. Bir dakika sonra robotunuzu durdurup içerisindeki köpüklü suyu boşaltıp temiz suyla çalkalayın. Toplamda 3 dakikalık bir işlemle mikser veye mutfak robotunuz tertemiz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir